Přijedeme k vám kamkoliv v celé České republice
Odborné měření vlhkosti zdiva v domě
Měření vlhkosti zdiva slouží jako základní kámen při vysoušení domu a jeho zdí. Představuje jeden z prvních kroků ke zjištění aktuálního stavu zdiva a který vede k důkladné eliminaci vlhkosti v domě. K měření vlhkosti v domě a bytě využíváme pouze odborné, certifikované a státem kalibrované nástroje.
Michal Macháč
Expert na vysušování staveb a autor technického řešeníMáte k systému Drypol® nebo k některé službě dotaz?
Zeptejte se na cokolivRučíme za to, že vlhkost ve vašem domě
dostaneme na hodnoty norem suchého zdiva
Jinak vám vrátíme peníze.
Cena za měření vlhkosti zdiva
Měření vlhkosti zdiva provádíme jako certifikovaná odborná firma buď jako samostatná služba, nebo jako součást pořízení a instalace přístroje na odstranění vlhkosti DryPol®.
- Cena za komplexní měření vlhkosti ve zdivu pro zákazníky, kterým zároveň instalujeme zařízení DryPol®, činí 3 000 Kč.
- Pro zákazníky, u kterých neprovádíme instalaci systému DryPol®, činí cena za měření vlhkosti zdiva 5 000 Kč.
Jedná se o kompletní službu bez dalších poplatků. Provádíme tolik vrtných sond, kolik si konkrétní stavba vyžaduje tak, abychom získali dostatek hodnot a relevantních výsledků. Po dokončení měření vlhkosti ve zdivu pak zákazníkovi dodáme protokol s přesnými údaji s výsledky a doporučeným řešením.
Průběh měření vlhkosti zdiva
- Odvrtání několika vzorků zdiva v dostatečném a reprezentativním množství
- Měření vlhkosti ve zdivu certifikovaným analyzátorem a vyčkání na výsledky
- Vyhodnocení měření na základě výpočtu zachycené vlhkosti a poměru váhy
Kompletní průběh měření vlhkosti zdiva (v domě i bytě) naleznete níže v popisu služby.
K čemu vůbec je měření vlhkosti zdiva?
3 znaky, že potřebujete změřit vlhkost zdiva v domě
Možná vás nikdy nenapadlo uvažovat nad tím, jak změřit vlhkost zdi, protože jste si jistí, že se vás tento problém netýká. U mnoha staveb se vlhkost ve zdivu dlouho neprojevuje... avšak když se pak projeví, může už být pozdě. Včasné odhalení pronikání vlhkosti do zdi může minimalizovat jeho rozsah a náklady na opravu škod a předejít dalšímu poškození stavby. Co může být znamením pro to, abyste měření vlhkosti zdiva neprodleně provedli?
1. Zatuchlý zápach
Zatuchlo a podivný zápach je nejčastější známkou toho, že ve vašich zdech dochází k pronikání vlhkosti. Zápach plísně nebo hniloby by měl být vždy považovaný za varovný signál, nehledě na to, že spory plísní mohou být zdraví škodlivé (vizte náš článek o vlhkosti a plísních v domě). Pokud si všimnete zápachu nebo dokonce viditelné plísně či hniloby, je měření vlhkosti ve zdivu nejrychlejším způsobem, jak problém začít řešit.
2. Tmavé skvrny na stěnách nebo stropech
Fleky na stěnách, stropech i dalších místech jsou známkou prosakující vlhkosti ve zdech.
3. Přítomnost škůdců
Škůdci mohou být jedním z ukazatelů, že se ve stavbě nacházejí dostatečně vlhká místa, která jsou pro škůdce ideální. Pokud se u vás škůdci náhle objevili a nedokážete jejich přítomnost vysvětlit jinak, neváhejte a objednejte si měření vlhkosti zdiva přímo ve vašem domě.
Proč je lepší využít odborné měření vlhkosti ve zdivu?
Možná jste si na internetu našli návod, jak měřit vlhkost zdi nebo si k tomu dokonce pořídili volně prodejný přístroj. Měření vlhkosti v domě a bytě bez jakýchkoliv znalostí vám však nikdy nezaručí správný výsledek, na který se budete moct spolehnout.
Pokud provedete měření vlhkosti zdiva špatně a budete si myslet, že do vaší stavby vlhkost neproniká, můžete být o několik měsíců později překvapeni škodami, které mezitím vlhkost ve zdech napáchala.
Jediným stoprocentně spolehlivým způsobem, jak měřit vlhkost zdiva, je pozvat si na měření vlhkosti ve zdivu odborníka. Ten provede měření na různých místech na základě ověřených postupů, seznámí vás s naměřenými hodnotami a v případě pozitivního nálezu navrhne vhodné řešení – například elektronické odvlhčování zdí s pomocí systému DryPol®.
V případě zájmu o měření vlhkosti zdiva nás neváhejte kontaktovat.
Z naší strany – proč potřebujeme provést měření vlhkosti v domě a bytě
Měření vlhkosti v domě, respektive přesněji váhové vlhkosti ve stavebních materiálech, děláme především ze dvou hlavních důvodů:
- Určíme tím procentuální (%) výši vlhkosti materiálu před instalací systému DryPol®.
- Následně jím prokazujeme účinek přístroje DryPol® ve smluvní době záruky, tj. sestup vlhkosti na námi zaručované hodnoty – maximálně 3 % váhové vlhkosti v nadzemních částech staveb a maximálně 6,5 % váhové vlhkosti v suterénech.
Na jedné straně stojí tedy čistě praktický důvod, kdy potřebujeme znát původní hodnoty vlhkosti zdiva k určení jejího celkového rozsahu před instalací DryPol®. Díky těmto hodnotám jsme potom schopni určit, že se našim přístrojům podařilo úspěšně snížit vlhkost ve zdivu, a to na požadované hodnoty podle dohodnutých smluvních podmínek.
Maximální výše vlhkosti, kterou lze naměřit v klasickém stavebním materiálu, jako je cihla, kámen, pískovec (mimo Ytong apod.) je 25 % váhové vlhkosti. Ve stavebním materiálu pak 1 % váhové vlhkosti na 1 m3 materiálu cihelného zdiva představuje až 25 litrů vody. Při měření vlhkosti v domě se tedy pohybujeme v jednotkách procent, které reprezentují velké množství vlhkosti.
Průběh měření vlhkosti zdiva
Přestože lze orientačně měřit vlhkost zdiva jen tak podomácku a bez nákladnějších přístrojů, k přesnému měření vlhkosti ve zdivu je nutné využít profesionálních nástrojů určených k tomu.
Pomocí čeho měříme vlhkost?
Váhovou vlhkost měříme pomocí digitálního analyzátoru vlhkosti OHAUS MB23, kterými jsou vybaveni všichni naši kvalifikovaní technici napříč Českou republikou. Jejich největší výhodou je, že výsledek měření vidíme okamžitě na displeji. Odpadá tak složité přepočítávání z tabulek při použití karbid-kalciové metody Hydromat Gann, které bývá často pro zákazníka nesrozumitelné.
Jak je zajištěna správnost a důvěryhodnost měření?
Správnost měření analyzátorů je zajištěna pravidelnou kalibrací tzv. kalibračními laboratořemi. Tato pracoviště akreditovaná státními institucemi udělují jednotlivým přístrojům certifikáty kalibrace, která dokazují jejich způsobilost k provádění měření vlhkosti. V našem případě jsou naše veškeré analyzátory vlhkosti pravidelně v zákonem stanovené lhůtě kalibrovány Českým Metrologickým institutem (zkratka ČMI), díky čemuž vlastní certifikát kalibrace v přesnosti měření a obsahují pečeť.
Důvěryhodnost našich měření pak zajišťují naše standardy práce a postupů:
- Měření vlhkosti ve zdivu se provádí za odpovídajících podmínek, které zajišťují, že měření vlhkosti není zkreslené nestandardními podmínkami.
- Během měření vlhkosti v domě není možná manipulace se vzorkem, neboť by došlo k přerušení činnosti analyzátoru, což zabezpečuje zákazníkům lehce čitelné, pravdivé, přesné a transparentní údaje o stavu vlhkosti v jejich nemovitosti.
- Měření vlhkosti zdiva se provádí za účasti majitele/zástupce majitele, který na správnost měření dohlíží.
- Dosažené hodnoty po změření vlhkosti v doměě vám objasníme, sdělíme a především dále vysvětlíme, jak je možné případný problém řešit.
Postup měření vlhkosti v domě
1) Odvrtání vzorků zdiva
V prvním kroku odvrtáme několik vzorků zdiva z hloubky zhruba 5 a více centimetrů. V této hloubce je vlhkost konstantní a neměnná vzhledem k provozu objektu, užívání stavby nebo k ročnímu období. Vzorky taktéž odebíráme z různých výšek ke zvýšení přesnosti naměřené vlhkosti, a to od podlahy směrem vzhůru, abychom pečlivě zmapovali rychlost a výši sestupu vlhkosti pod základy stavby.
Pro budoucí referenci si místo vrtu změříme výškou i vzdáleností od nejbližšího pevného bodu (např. dveří, rohu apod.). Tento záměrný kříž zapsaný v protokolu měření zaznamená místo odběru vzorku a při kontrolním měření přesně víme, kde jsme měřili poprvé. Poté už zeď nebo omítku není třeba nijak dál přeměřovat, jelikož zkoumáme pouze samotný materiál stavby.
K vrtání je potřeba dodat, že postupujeme zásadně a maximálně šetrně: Vrtáme malými průměry vrtáku (cca do 10–12 mm), takže nedojde k žádnému poškození povrchů zdiva. Používáme profesionální detektory kovu, elektrického vedení aj. pro určení bezpečného místa pro vrty. Vrty následně po měření tmelíme, takže po odběru vzorků nezůstanou téměř žádné stopy.
2) Měření vlhkosti zdiva analyzátorem
Vzorek v hmotnosti pohybující se v rozmezí 1,5 g - 10 g vložíme ke změření do analyzátoru OHAUS MB23. Přístroj na měření vlhkosti během několika pár minut začne tento vzorek postupně vysušovat, přičemž teplota se postupně zvyšuje z běžných pokojových podmínek až na konečných 130 °C. Vypařenou vlhkost zachytí speciálním senzorem.
3) Vyhodnocení měření
Po uplynutí několika minut měřící přístroj zkombinuje zachycenou vlhkost s poměrem váhy vlhkého a suchého materiálu a posléze automaticky vypočítá váhovou vlhkost v jednotkách procent. Konečný výsledek se zobrazí na displeji zařízení.
Jak dlouho trvá změřit vlhkost zdiva?
Celý proces měření vlhkosti v domě se vším všudy může zabrat něco mezi půlhodinou až třemi hodinami, přičemž vždy záleží na konkrétních prostorech. Celková délka měření je závislá na:
- počtu měřících vrtů,
- materiálu zdiva,
- výši vlhkosti zdiva,
- rozměru stavby
- a rozsahu postižení stavby vlhkostí.
Podle závažnosti a rozsáhlosti stavby se připraví několik vrtaných sond, přičemž v průměru se provádí 3–15 vrtaných sond do hloubky zdiva. Nejméně tedy tři měřící vzorky (tzv. odvrty) pak putují do analyzátoru na měření vlhkosti ve zdivu OHAUS MB23, ve kterém každé zjištění aktuálních hodnot vlhkosti trvá přibližně 3–10 minut (doba měření je závislá na materiálu a výši vlhkosti).
Prohlédněte si naše reference
Odvlhčení a vysoušení kostela sv. Markéty
Farnost Loděnice u Moravského Krumlova s kostelem svaté Markéty. Vynikající výsledky vysoušení a trvalé izolace stavby fary v Loděnici u Moravského Krumlova.
Elektroosmóza na vysoušení vlhkých zdí v bytovém domě
Vysušovaní obecních bytů v obci Vojkov.
Recenze a zkušenosti klientů se systémem Drypol®
Vážení, Vámi vyrobený přístroj DryPol funguje a dobře! S p. Novotným byla před i během a po instalaci výborná spolupráce, děkujeme! Mějte se hezky a buďte zdraví!
Odborníci na svém místě. Poradí doporučí. Navržené řešení funguje. Kdo nevyzkouší neuvěří. Tuto firmu můžeme doporučit.
Dobrý den, naše zkušeností s DryPol systemem jsou velmi dobré. Z počátku jsme byli trochu skeptičtí, ale po instalaci a zprovoznění jsme změnili názor. Dům začal vysychat a ne jen pocitově. Nejprve zmizel pach vlhkosti, později vysychaly i omítky. Pan Douša, který nám systém instaloval, nám vše ochotně vysvětlil a to i pozdější dotazy. O funkčnosti systému nás zcela přesvědčilo následné kontrolní měření. Výrobek doporučujeme a jsme přesvědčeni o jeho funkčnosti. Podotýkám, že se jedná o starý dům, bez izolací, pořádných základů a zdmi z kamene a vepřovic.
Zařízení Drypol máme namontované na obecní budově již cca 5let. Už u nás proběhla i zkouška, zda odvlhčení funguje.
Jsme velice spokojeni.
Vážení, děkujeme Vám za montáž Vašeho přístroje a profesionální přístup pana Douši. S pozdravem a přáním hezkých dnů.